Program Ciepłe Mieszkanie z dotacjami do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych, (blokach, kamienicach etc) jest już dostępny w gminie Kętrzyn oraz Olsztynek.

Obie gminy podpisały umowę z WFOŚiGW w Olsztynie. Gmina Kętrzyn pozyskała na ten cel ponad 7milionów zł, a Olsztynek niemal 2 mln zł.

Dzięki tym środkom mieszkańcy budynków wielorodzinnych z w/w gmin będą mogli uzyskać wsparcie do wymiany kotłów na paliwo stałe, na bardziej ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła np. pompy ciepła (więcej o pompach ciepła, możecie dowiedzieć się tutaj: https://evoenergy.pl/pompy-ciepla/, kotły na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne, kondensacyjne kotły gazowe czy też podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykorzystanie tych środków na wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Gminy dostają z WFOŚiGW w Olsztynie promesy na dofinansowanie. Mieszkańcy Kętrzyna i Olsztynka, którzy planują wymianę starych pieców, powinni zgłaszać się po wsparcie do gminy. Wysokość dotacji na jeden lokal mieszkalny jest uzależniona od dochodów mieszkańców i może wynosić od 15 tysięcy złotych do 37,5 tysiąca złotych.

Nie napawa optymizmem tempo składania wniosków przez gminy. Z tego co udało nam się ustalić gminy tłumaczą to nadprogramowymi obowiązkami m.in. prowadzeniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czy też przyjmowaniem wniosków o dodatek do opału. Zostaje nam tylko trzymać kciuki za jak największą ilość gmin które na ten krok się zdecydują.

Więcej o Programie Ciepłe Mieszkanie: https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie/

https://www.czystepowietrze.eu/program-cieple-mieszkanie